PREZENTOVANÉ PROJEKTY

Automatické mlýny se na konci září roku 2023, po třech letech intenzivní rekonstrukce znovu otevřely veřejnosti. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Společně místo transformují na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť.

Tovární komplex, kde se dříve vyprodukovalo 8000 cigaret za den, se proměňuje v kreativní hub, kde na 250 firem a institucí produkuje nápady a inovace. Jak se pomocí dočasného využití a postupné obnovy buduje kreativní čtvrť budoucnosti, představí její dlouhodobý ředitel Chris Müller

Objekt bývalé tepelné elektrárny nabírá druhý dech, který mu pomyslně vdechli manželé Kasperovi, filantropové, dlouholetí podporovatelé kultury a milovníci umění. První rok fungování centra současného umění EPO1, kterému se přezdívá trutnovská Tate Modern, zhodnotí jeho ředitel Jan Kunze.

Původní myšlenkou bylo pořídit si větší garáž na sbírku starých aut a motorek. Z myšlenky vzešel projekt revitalizace chátrajícího objektu bývalé sklárny v Lučanech nad Nisou, který jeho majitel Radek Dvořák proměnil na Automoto Museum a dílenské zázemí pro sběratele sportovních aut.

Obchodní dům Ostravica byl na počátku 20. století symbolem luxusu. Po sto letech zbyla jen historie a zašlá krása kombinovaná s rostoucími stromy na střeše, hnilobou a metrem vody v podzemí. V roce 2014 do příběhu zdevastovaného domu vstupuje Daniel Zeman a proměňuje kultovní místo Ostravy na Boutique Business Inkubátor Ostravica.

Areál továrny na rozhraní Čech a Moravy, která psala dějiny 20. století. Od roku 2018, díky snaze potomka rodiny Löw-Beerů, Daniela, pomalu vstává z trosek. V místě, kde se odehrál příběh filmu Schindlerův seznam, vzniká Muzeum přeživších. Dalších zhruba 5 hektarů brownfieldu čeká na svoje využití a obnova areálu je hlavním projektem celosvětové soutěže studentů architektury Inspirelli Awards. Budoucnost Schindlerovy továrny představí Milan Šudoma.

Cihlovka 1 oživila brownfield bývalé koželužny energeticky úsporným bydlením, zachovala ducha místa a vytvořila 22 moderních bytů. Cihlovka 2 je první pasivní bytový dům v Hradci Králové, který reflektuje potřeby bydlení v 21. století. Zakladatel společnosti NOHO Tomáš Vrbický míří ještě dál a aktuálně realizuje první uhlíkově neutrální čtvrť v ČR s názvem Sousedství. 

První projekt v České republice, který získal certifikaci BREEAM Communities pro udržitelné čtvrti měst a dosáhl nejvyššího hodnocení ve střední a východní Evropě. Historie současného kampusu sahá do roku 1967. Původní budovy byly v zrekonstruovány za plného provozu nájemců v kombinaci s novou výstavbou na nevyužitém území. a doplněním o služby, které slouží také místní komunitě. Projekt představí spoluzakladatel a CEO skupiny Urbanity, Roland Hofman

V pražských Malešicích, nedaleko metra Depo Hostivař, se promění nevyužívaný brownfield v moderní a životaschopnou rezidenční čtvrť. V pěti etapách zde vyroste přes tisíc nízkoenergetických bytů, které budou čerpat sluneční energii pomocí solárních panelů a teplo ze slunce tu bude ohřívat také vodu. HABITAT bude ukládat i zdroje dešťové vody, a pro provoz využije recyklovanou vodu. Každá bytová jednotka bude představovat samostatný ekosystém lidských vztahů, technologií a prvků, které podporují udržitelný životní styl.

Obchodní dům z 20. let 20. století byl ve době svého vzniku největší obchodní dům v Československu. Breda je od roku 2012 uzavřena a chátrá. O její záchranu se pokusila skupina nadšenců okolo Lindy Bittové a výtvarníka Kurta Gebauera, kteří uspořádali sbírku na nejnutnější opravy a rozsvítili ji po dlouhých 17 letech. Díky podpoře veřejnosti opavští zastupitelé odhlasovali její odkoupení a město Opava se stalo novým vlastníkem.    

Revitalizací brownfieldu po bývalém lihovaru Hobé vznikne v blízkosti historického centra Pardubic polyfunkční komplex Galerie Pernerka. Záměr skupiny REDSTONE má za cíl do krajské metropole přinést novou kvalitu v oblasti retailu a zábavy, kanceláře nejvyššího standardu, prostory pro multikino a kongresový sál a hotel. Projekt mezinárodní architektonické kanceláře Chapman Taylor získal v roce 2023 pravomocné stavební povolení, plánovaným termínem zahájení výstavby je konec roku 2024. 

Bývalá textilní továrna Perla 01 v Ústí nad Orlicí se mění v nové centrum města. Do tří hektarového brownfieldu se postupně vrací život. Město revitalizuje území dle architektonického návrhu, který zohlednil výsledky předcházejících diskusí s veřejností. V areálu byla provedena demolice a následovala výstavba infrastruktury, na kterou navázala oceněná novostavba domu dětí a mládeže. Soukromou investicí byla loni dokončená realizace rehabilitačního střediska, v letošním roce bude zahájena krajská stavba ateliérů Střední školy uměleckoprůmyslové. Pro následující roky připravuje město výstavbu parkovacího domu a ambiciózní projekt galerie současného umění.

Bývalá kasárna Jana Žižky se mění v moderní obytnou čtvrť pro 1400 - 1700 nových obyvatel města Tábora. Téměř 11 hektarový brownfield byl vyčištěn od původní armádní zástavby a nová územní studie, zpracovaná na základě urbanistického workshopu, představila vizi budoucí výstavby. Bydlení doplní občanská vybavenost a veřejné prostory včetně rozšíření stávajícího parku, který nabídne odpočinek a rekreaci.

ŘEČNÍCI

Lukáš Smetana; Nadace Automatické mlýny

Lukáš Smetana, český architekt a majitel Automatických mlýnů v Pardubicích, žil původně v Praze, kde spoluzaložil úspěšné studio Atelier 111 architekti. Příležitost zakoupit opuštěný areál Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích se nabídla v roce 2016. Lukáš se okamžitě rozhodl pro tento projekt, vnímal ho jako dostatečně zajímavý na to, aby mu poskytoval výzvu na dalších 30 let. Smyslem projektu je nejen kulturní obohacení města, ale i jeho ekonomická udržitelnost, která se očekává v horizontu 3-5 let po dokončení druhé etapy v roce 2026. 

Chris Müller; DELTA Group

Jako zakládající ředitel projektu Tabakfabrik Linz přeměnil Chris Müller se svým týmem brownfield na colouredfield. Po privatizaci městem Linec se z areálu stal prosperující, otevřený a mezinárodně uznávaný inovační hub. Dnes jako generální ředitel společnosti CMb.industries, jež je součástí skupiny DELTA Group, radí politikům a podnikatelům s projekty zaměřenými na inovační ekologii. Vede také lifestylovou značku "Urban Miner" a je považován za průkopníka digitálního humanismu.

Peter Bednár; Jakub Cigler Architekti

Architekt a urbanista Peter Bednár pracuje posledních deset let v kanceláři Jakub Cigler Architekti. Předtím působil dvanáct let v USA, Nizozemí, Číně a Itálii. Věnuje se publikační činnosti a navrhování praktických budov a míst pro lepší ekologické a prostorové zhodnocení městského prostředí.

Jan Kunze; EPO1

Téměř 20 let pracuje jako manažer kulturních a uměleckých institucí a kurátor výstav výtvarného umění. Od začátku roku 2021 působí jako ředitel centra současného umění EPO1 v Trutnově s výstavní plochou 3 400 m², která se rozkládá na 5 podlažích zrekonstruované historické budovy prvorepublikové elektrárny. Jako konzultant se podílel na přeměně několika nemovitostí v kulturní instituce. Připravil, inicioval a realizoval více než 1500 kulturních pořadů, výstav, festivalů, koncertů, přednášek a happeningů.


Radek Dvořák; Automoto Museum Lučany nad Nisou

Radek Dvořák je majitelem firmy Horní huť s.r.o., která se zhostila nelehkého úkolu revitalizace bývalé sklárny Ludwiga Breita v Lučanech nad Nisou. Díky odvážné vizi se někdejší bezútěšný prostor proměnil na Automoto museum včetně špičkového dílenského zázemí s lakovnou a klempírnou. K vidění je zde historie motorismu celého minulého století, se zaměřením na sportovní a závodní stroje.

Daniel Zeman; BBIO Ostravica

Majitel energetické skupiny ACTHERM holding. Po patnácti letech v energetickém developmentu bezelstně podepsal petici za záchranu domu Ostravica. Po devět následujících let zjišťoval, že postavit továrnu od základu je snazší, než dát vizi a smysl kdysi nádherné, ale sto let staré a zoufale nevyužité památce zlatých časů Ostravy. A zároveň pochopil, že nejlepší časy Ostravy právě nastávají. Čehož je dnešní nový podnikatelský inkubátor BBIO Ostravica nejlepší ukázkou.

Tomáš Vrbický; NOHO

V roce 2016 založil se svým otcem Karlem developerskou společnost NOHO. Věří, že stavebnictví a development se dají dělat s lidským přístupem a cihly i beton mohou mít duchovní přesah. Moderní čtvrť Sousedství Kukleny, kterou buduje v zanedbaném brownfieldu bývalé koželužny v Hradci Králové má ambici se stát první uhlíkově neutrální čtvrtí v České republice. A to také díky zelené energii z plánované výstavby vlastních větrných elektráren.

Ondřej Beneš; Skanska Residential

Ředitel odboru Akvizic a Business Developmentu ve společnosti Skanska Residential a.s., která je součástí nadnárodní skupiny Skanska, se specializuje na nové příležitosti a inovace v oboru rezidenčního developmentu. Pod jeho vedením se firma zaměřuje na inovativní metody řízení, výběr nových technologií a změny procesních postupů při efektivnější výstavbě nízkoenergetických budov. Silnou část jeho agendy tvoří výběr nových pozemků pro budoucí rezidenční výstavbu a spolupráce s exitovými partnery, např. družstvy a institucionálními investory.

Roland Hofman; URBANITY

Roland Hofman je spoluzakladatelem skupiny Urbanity působící v roli CEO. V minulosti zastával vysoké manažerské a statutární pozice ve firmách patřících investiční společnosti M.L Moran (např. KPŽ, Technistone nebo Thermolast). Se společností M.L. Moran je spjat již od roku 2001, působil zde zároveň jako předseda dozorčí rady. Po studiích na VŠB-TU v Ostravě získával zkušenosti s vrcholovým řízením v Londýně, kde také získal titul MBA na University of Greenwich. Dlouhodobě se specializuje na investice, správu a development komerčních nemovitostí.

Kateřina Čechová; Tábor

Má více než deset let zkušeností jako praktikující architektka-urbanistka (Unit architekti, CMC architects), a to zejména na projektech urbanistických studií, územních plánů, koncepcích rozvoje a participaci s obyvateli.  V předchozím volebním období byla členkou komise pro architekturu a urbanismus na Praze 3, má za sebou řadu studijních i pracovních zkušeností ze zahraničí. Je dlouholetou členkou redakční rady oborového časopisu ERA 21. 

Linda Bittová; Breda žije

Osudové setkání realitní makléřky Lindy Bittové a Kurta Gebauera nastartovalo záchranu obchodního domu Breda. Spojil je entusiasmus a společná myšlenka vrátit domu zpátky život.

"Jsem člověk, který když něčemu věří, dává mu to smysl a je obklopen lidmi, kteří to vnímají stejně, je schopen vykřičet to do celého světa. Energie, která vznikne pak začne zvedat vlnu sounáležitosti a soudržnosti. Breda nám ukázala, že to není jen dům uprostřed centra Opavy, ale je součást naší historie a živých vzpomínek, bez kterého si nechceme dál představit náš život."

Petr Hájek; Ústí nad Orlicí

Původním povoláním stavební technik, který na ústecké radnici působí od roku 1993. Nejprve jako referent investičního odboru, později, od roku 2000, jako vedoucí tohoto odboru. V roce 2010 se stal starostou města a tuto funkci zastává již čtvrté volební období. S nadsázkou lze tedy konstatovat, že se již 30 let podílí na rozvoji města. Sám se považuje za patriota, a nejen proto je příprava a realizace investiční akcí jeho doménou. Výrazně se podílel na řešení a následné realizaci divadelní budovy Malá scéna a veřejného prostoru Park za kostelem. Revitalizace území bývalé Perly 01 je jeho více jak desetiletou prioritou.   

Jan Lukáš; Redstone Real Estate

Již 24 let se profesně specializuje na oblast realitního trhu. Od roku 2005 zastával pozici Senior Developer ve společnosti ING Real Estate Development, kde se zaměřoval na rezidenční projekty a později na obchodní centra. Poslední 4 roky působí ve vrcholném managementu developerské a investiční skupiny REDSTONE podnikatele Richarda Morávka, kde zodpovídá za kompletní obchodní aktivity. Portfolio projektů skupiny zahrnuje všechny typy komerčních nemovitostí – retail, logistické a průmyslové parky, rezidence a office. Spolu s architekty se podílí také na přípravách klíčových projektů, jejichž výstavbu developerská firma realizuje. Mezi nejvýznamnější patří např. multifunkční komplex Galerie Pernerka v Pardubicích kombinující kancelářské prostory a bydlení s obchodním a společenským centrem.


Erik Štefanovič; Delta Group

Od roku 1993 aktivně působil v projekci ve skupině DELTA v Rakousku, od roku 1998 převzal vedení českého a v roce 2006 i slovenského týmu. Na základě dlouholetých zkušeností z Rakouska a jeho neustálou snahou nalézt nejvhodnější řešení umožňuje plynulý přechod mezi západními požadavky stavebních projektů a místními podmínkami ve východní Evropě. Ve skupině firem DELTA je zodpovědný za Business Development a rozvoj obchodních aktivit na českém a slovenském trhu, na kterém DELTA Česká republika úspěšně funguje již více než 27 let. Jeho vášní je IT a proto je neúnavným podporovatelem digitalizace ve stavebnictví a v prosazování inovativních postupů do projekce a samotné výstavby. Aktivně se zasazuje zejména v prosazení BIM do československých stavebních projektů. Mezi jeho nejúspěšnější projekty patří projekty pro světoznámé firmy jako je BMW, MANN+HUMMEL, Fischer, Mondeléz, multikina Cinestar, voestalpine a mnoho dalších.


DISKUTUJÍCÍ

Jakub Rychtecký; Pardubice

Jakub Rychtecký je prvním náměstkem pardubického primátora a ve své gesci má ekonomiku a rozpočet, školství, sport, sociální politiku a zdravotnictví. Na pozici náměstka byl poprvé zvolen před 10 lety a stojí za spoustou projektů, které hýbaly Pardubicemi. Mezi nimi září Sportovní park, revitalizace Památníku Zámeček a v neposlední řadě nedávná rekonstrukce Automatických mlýnů a vybudování Sféry a Gampy. Rozhýbal také projekty startovacího bydlení či senior taxi, vytrvale stál za výstavbou či rekonstrukcí základních škol a školek.

Roman Línek; Pardubický kraj

Původním povoláním stavební inženýr je ve vedení Pardubického kraje už od roku 2000, kdy byl historicky prvním hejtmanem a samostatný kraj obnovoval po 40 letech pauzy. Posledních osm let má kromě investic kraje na starosti i kulturu, což se protnulo v řadě zajímavých projektů na pardubickém zámku a jeho depozitárním areálu v Ohrazenicích, v Domě hudby v Pardubicích, v Automatických mlýnech, na hradě Rychmburk a nyní i při vzniku Technického muzea ve Vysokém Mýtě. Na pardubických projektech spolupracuje s poradním sborem architektů, který tvoří Ladislav Lábus, Josef Pleskot a Petr Všetečka.

David Koppitz; SFÉRA Pardubice

David se více než 20 let věnuje rozvoji měst a regionů. Má zkušenosti v oblasti strategického řízení a v podpoře místního ekonomického rozvoje v České republice i v zahraničí. V minulosti se věnoval mj. přípravě a vyjednávání unijních programů na podporu integrovaných investic, včetně regenerace brownfieldů v intravilánech měst. Ve Vzdělávacím centru SFÉRA v Pardubicích vede dnes již takřka 60členný tým nadšených a schopných lidí různých profesí. Otevírá dveře všem možným partnerům, školám i technologickým firmám. Každodenně pracuje na tom, aby SFÉRA byla inovativní, spolupracující, kreativní, autentickou a odvážnou organizací.


Leona Gergelová Šteigrová; Ministerstvo pro místní rozvoj

V letech 2016–2022 byla vedoucí oddělení a zástupce ředitele pro oblast veřejných zakázek na MPSV, kde řídila aktivity rozvíjející odpovědné a strategické veřejné zadávání. Těmto tématům se věnovala i jako ředitelka neziskové organizace. Osm let pracovala na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, kde mj. jako ředitelka odboru pro záležitosti EU zastupovala Českou republiku v Evropské unii a předsedala Výboru pro vzdělávání Rady EU. V letech 2021–2023 byla i členkou Rozkladové komise Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pro oblast veřejných zakázek. 

Matěj Hejma; Panattoni

Matěj Hejma působí na realitním trhu 11 let. Po zkušenostech ve společnosti JLL nastoupil do Panattoni v roce 2016. Od roku 2020 vedl akviziční oddělení, ve kterém se podílel na transakcích v hodnotě přes 150 milionů eur a participoval na nákupu více jak 3 milionů metrů čtverečních pozemků. Mezi jeho nejvýznamnější projekty patří například Panattoni Pilsen Digital Park, kde otevřela svůj nejmodernější závod společnost Ball. Od roku 2023 působí jako Regional Development Director. Podílí se na strategickém rozhodování a navrhuje řešení, aby vybraný projekt vytvořil co nejvyšší přidanou hodnotu. Hledá příležitosti pro rozvoj nových zón a propaguje principy udržitelného rozvoje včetně brownfieldů.

Petr Očko; Ministerstvo průmyslu a obchodu

Petr Očko, v současnosti vrchní ředitel Sekce digitalizace a inovací na MPO, je vysokým českým veřejným činitelem a předním odborníkem na informační ekonomiku, evropskou integraci a přilehlé oblasti. Petr začal svou kariéru v úspěšném českém start-upu Globe Internet a byl aktivní v soukromém i veřejném sektoru. Rozsáhle se podílel na různých projektech souvisejících s EU. Působil jako generální ředitel agentury CzechInvest a předseda Technologické agentury ČR. Petr věří v inovace a potenciál České republiky patřit ke globálním lídrům v oblasti průmyslu 4.0 a digitálních inovativních řešeních zaměřených na člověka.

Martin Potůček; Národní rozvojová investiční

Martin Potůček vystudoval Fakultu sociálních studií na Masarykově univerzitě v Brně. Po studiích nastoupil do agentury CzechInvest na pozici regionálního projektového manažera a poté vedoucího regionální kanceláře pro Jihomoravský kraj. Po dvou letech přešel do UniCredit Bank, kde působil přes devět let ve firemním kompetenčním centru, z toho dva a půl roku na manažerské pozici.
Do Národní rozvojové banky nastoupil v roce 2019 na pozici manažera strukturovaného financování a zároveň se stal členem představenstva Národní rozvojové investiční. V prosinci 2020 byl zvolen předsedou představenstva.

Pavol Fraňo, ENESA

Do Skupiny ČEZ přišel v roce 2019 na pozici předsedy rady jednatelů a generálního ředitele společnosti KART. Od dubna 2021 působil jako předseda představenstva a generální ředitel společnosti e-Dome na Slovensku, od června 2022 navíc jako člen představenstva a výkonný ředitel společnosti ESCO Slovensko. Ve společnosti ENESA zastává od r. 2023 pozici generálního ředitele a předsedy představenstva.

Jaroslav Kaizr; DEMACO

Jeden ze zakladatelů a jednatelů developerské a investiční společnosti DEMACO, která se specializuje na výstavbu a správu průmyslových nemovitostí a na revitalizaci a další rozvoj brownfieldů. DEMACO rozvíjí projekty v Brně, v Kolíně, v Kvasinách, v Pardubicích, v Ostravě a ve Valašském Meziříčí. Celková pronajímatelná plocha přesahuje 170 tis. m2 průmyslových a kancelářských prostor s více než 70 nájemci. Hodnota portfolia ve správě společnosti DEMACO přesáhla 3.5mld Kč. V oblasti průmyslových nemovitostí na středoevropském trhu se Jaroslav pohybuje již více než 20 let, během kterých působil na manažerských pozicích ve společnostech Cushman & Wakefield, CTP a Savills. Od roku 2010 je členem odborné zájmové organizace RICS. Od roku 2018 je členem Katedry financí a oceňování podniku na VŠE v Praze, kde založil program MBA se zaměřením na development, investice a oceňování nemovitostí (MBARE).

Nathalie Marková; Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Na ministerstvu působí od roku 2020. V rámci českého předsednictví v Radě EU byla hlavní expertkou pro vyjednávání Směrnice o energetické náročnosti budov, které se věnuje i nadále. Mezi její další povinnosti patří vytváření národních strategií se zaměřením na energetickou účinnost a energetickou náročnost budov, a to včetně implementace požadavků evropské legislativy do národních předpisů.


Michal Urban; CzechInvest  

Michal Urban se většinu profesního života věnoval oblasti vzdělávání. Působil v agentuře administrující evropský program na podporu neformálního vzdělávání a poté na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Pak nastoupil do agentury CzechInvest, kde vede Divizi podnikatelského prostředí, pod kterou spadá jak činnost regionálních kanceláří, tak i agenda regenerace brownfieldů a rozvoj podnikatelských příležitostí. Pod jeho vedením se divize mimo jiné zaměřuje na sběr, automatické zpracování a detailní analýzu dat u jednotlivých lokalit a velmi úzce spolupracuje s nově vzniklou Státní investiční a rozvojovou společností (SIRS) při přípravě strategických průmyslových zón v ČR 

Igor Kovačević; CCEA MOBA

Igor Kovačević se narodil v dnešní Bosně a Hercegovině. Rozpadající se Jugoslávii v roce 1992 vyměnil za rozkvétající střední Evropu. Od roku 2001 vede spolu s Yvette Vašourkovou architektonickou platformu MOBA. V roce 2001 spoluzakládá první nezávisle centrum architektury v České republice Center for Central European Architecture (CCEA). Podílí se na řadě mezinárodních projektů, je činný jako architekt, urbanista, kurátor a teoretik. Se zaměřením na rozvoj měst CCEA rozviji nové formy komunikace mezi architekty a umělci, teoretiky, politickou reprezentací, urbanisty, sociology, a dalšími odborníky.